top of page

שינוי מסלול בקופות גמל בזמן משבר בשוק ההון

מסקנות המשברים הקודמים לימדו אותנו שמי שלא ביצע שינוי מסלול הרוויח בשנים לאחר מכן , מי שניסה לתזמן את השוק ועבר למסלול סולידי הפסיד כסף . מדוע זה קורה ?

25/03/2020   גל כהן

Market Analysis

אי אפשר לתזמן את השוק :

מעטים האנשים שמצליחים לתזמן את השוק , וגם אם זה קורה רוב הסיכוי שמדובר בסך הכול בהימור נכון , הבעיה כאן שצריך שהמזל ישחק פעמיים , פעם אחת לתפוס לפני הירידות ופעם אחת לתפוס את העליות , הסיכוי שזה אכן יקרה למשהו שואף לאפס

 

לפספס את הרכבת :

בזמן משבר עמוק כפי שקרה ב 2008 וכפי שקורה כרגע בשווקים , הבורסות צונחות בעשרות אחוזים

ביצוע שינוי המסלול מרגע ההחלטה עד לרגע הביצוע בפועל במקרה הטוב מצליח ב 4 ימי עסקים שזה פחות או יותר שבוע ימים מרגע ההחלטה , שהמסלול עובר למסלול הסולידי בעת משבר השוק כבר מאבד כ 15% במקרה הטוב , כאשר השוק חוזר לעליות קשה יותר לעלות על הרכבת מאחר ועליות של יום או יומיים בשוק המניות לא אומר שיצאנו מהמשבר לכן במקרה הטוב האדם הממוצע יחזור לשוק לאחר שכבר איבד 15% של עליות בבורסה . תחברו את המספרים והנה הפסד של 30% לפחות .

 

אופס שכחתי:

בתחילת משבר כולם מדברים על זה , כולם בפאניקה והדבר הבסיסי והטבעי לעשות הוא לברוח ולצאת משוק המניות , אך לאחר ביצוע שינוי המסלול מרגישים כבר יותר בטוחים ולאחר שהמשבר מסתיים כבר פחות מדברים על זה ולא מעט אנשים פשוט שוכחים לחזור למסלול שהיו לפני השינוי והם המפסידים הגדולים.  פגשתי לא מעט אנשים ששנתיים לאחר המשבר עדיין היו במסלול סולידי ובזמן שהקופות עלו בעשרות אחוזים אלה נאלצו להסתפק באחוזים בודדים וזאת לאחר שכבר הפסידו בעת המשבר .

אז מה נכון לעשות ?

סוף מעשה במחשבה תחילה , קופות גמל הן מכשיר חיסכון ארוך טווח ולכן מסלול ההשקעה אמור להיות מלכתחילה במסלול המתאים לאופי ההשקעה ולגיל החוסך כך שאם צעיר שנמצא במסלול מנייתי לא צריך להתרגש יתר על המידה מכך שמפסיד כסף מאחר ויש לו עוד שנים ארוכות לחסוך , אדם בגיל פרישה צריך להיות במסלול סולידי יותר כך שבעת משבר הכסף שלו מוגן יותר מבעוד מועד .

ללא קשר לגיל , אם בחרת להיות במסלול מנייתי , קח בחשבון שאירועים כאלה יקרו אחת לכמה שנים ואתה ערוך לכך.

 

כבר שיניתי מסלול מתי לחזור ?

אם כבר שיניתי למסלול סולידי סביר להניח שכבר הפסדת כסף , אך סביר לחלוטין שהשוק עוד ימשיך לרדת כל עוד לא הסתיים המשבר , מאחר ויהיה קשה מאוד לחזור בזמן כאשר השוק יתאושש יתכן ונכון יהיה לחזור למסלול שהיית לפני השינוי דווקא בשיאו של המשבר , מהו שיאו של המשבר אנחנו לא יודעים אך הגדרת נקודת כניסה יכולה מאוד לעזור , יש לקחת בחשבון ששינוי המסלול מתבצע לאחר כשבוע . אם ניקח לדוגמה את משבר 2008 מדד המעוף ירד כ 50% נכון להיום השוק ב -28% המשבר הנוכחי נראה חמור יותר מזה של 2008 ולכן -50% לא נראה דמיוני בכלל ולכן בין 40%- ל 45%- תהיה נקודה נוחה להיכנס לשוק גם אם השוק ימשיך לרדת  ותמשיך להפסיד כסף נראה כי תצא נשכר בעתיד כאשר השוק יתאושש .

 

ואם השוק לא יתאושש ?

זו שאלה שחוזרת על עצמה בכל משבר עמוק , אך ניסיון העבר מלמד שהאנושות תחזור לעמוד הרגליים כפי שקרה בכל משבר אפילו החמורים ביותר ולכן כדאי שנשמור על שפיות ואופטימיות כי גם את המשבר הזה נעבור

נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד

מידע זה כולל תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ”ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי החברה למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת החברה. ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שמתואר. מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי. אין באמור התחייבות החברה להשגת תשואות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. לגל שיא פיננסים עשוי להיות עניין אישי בנושא הסקירה. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.

bottom of page